איחור במסירת הדירה מהקבלן

 

שאלה:

 

רכשנו דירה לפני כשנה וחצי בפרוייקט בנייה חדש באזור המרכז. הדירה הייתה אמורה להימסר לנו לפי החוזה כבר לפני ארבעה חודשים. העבודות באתר אמנם לקראת סיום אך הדירה טרם נמסרה ולא ברור מתי תימסר. על פי החוזה לקבלן יש זכות לאחר בשלושה חודשים במסירה. כאשר פנינו לקבלן הוא טען כי האיחור נגרם עקב גורמים חיצוניים שאינם תלויים בו כמו העירייה, חברת חשמל ועוד. מה הזכויות שלנו לפי החוק?

 

תשובה

 

חוק המכר דירות קובע שורה של תנאים שלא ניתן להתנות עליהם אלא לטובת הקונה. הכוונה היא כי לא ניתן לקבוע תנאים המריעים את זכויות הרוכשים וזאת גם אם כך נכתב בפירוש בהסכם רכישת הדירה.   

החוק קובע כי כאשר חל איחור במסירת הדירה מעבר ל-60 יום, על הקבלן לפצות את הרוכש בדמי השכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה במכפלה של 150%.   

לאור האמור, גם אם דמי השכירות שנקבעו בהסכם נמוכים מהסכום המגיע לכם לפי החוק, תהיו זכאים לסכום הגבוה מהסכום שסוכם.   

יחד עם זאת החוק קובע כי במקרים בהם האיחור במסירה נגרם עקב גורמים שאינם בשליטת הקבלן ושהסיכון להתרחשותם לא מוטל עליו לא ישולמו פיצויים.  

במקרה שלכם על הקבלן להוכיח כי העיכוב בחיבור הדירה לתשתיות לא היה תלוי בו ולא היה בידו למסור את הדירה בזמן או לצמצם את תקופת האיחור.   

כמו כן על הקבלן להוכיח כי העיכוב נגרם עקב גורמים שלא היה סיכוי סביר מראש שיתרחשו ולא היה מוטל עליו לשקול אותם מראש.   

כמו כן ראוי להוסיף כי על פי פסק דין שניתן בנושא זה בבית הדין לחוזים אחידים, על הקבלן היה להודיע מיד לאחר שנודע לו על העיכוב במסירת הדירה, ולפרט בהודעתו את הסיבות לעיכוב במסירת הדירה ואת המועד החדש הצפוי למסירתה.  

לאור כל האמור, אני מציע לכם להתאגד עם יתר רוכשי הדירות שמסירתן נדחתה, ולפנות ליעוץ משפטי שייצג אתכם מול הקבלן לצורך מימוש הזכויות וקבלת הפיצויים המגיעים לכם על פי החוק.

 

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית.

 

דרך מנחם בגין 12 רמת גן |  טל: 03-6122111|  פקס': 03-6122119|  דוא"ל: elad@weislaw.co.il

נבנה ע"י קידום פלוס בניית אתרים

שלח

תודה שפניתם אלינו!

 

הטופס נשלח בהצלחה, נציגנו ישוב אליכם בהקדם.

טלפון: 

This field is required.

שם: 

This field is required.

דוא"ל: 

This field is required.

הודעה:

This field is required.

אלעד וייסטוך משרד עורכי דין - לוגו